Za Górami

Z miłości do gór.

Jak nie zgubić się podczas wyprawy w góry?

Zgubienie się w górach jest częstsze niż się wydaje. Kiedy wybieramy się w góry, często martwimy się o odpowiednie ubranie, kupno odpowiadającego naszym potrzebom plecaka czy poszukiwanie wygodnego obuwia, ale zapominamy o najważniejszej rzeczy: o orientacji.

Oto kilka narzędzi i wskazówek, których nie może zabraknąć podczas pieszych wycieczek.

Naucz się czytać mapę

Przed wyruszeniem w góry z mapą w ręku dobrze jest rozłożyć ją na stole i dokładnie obejrzeć. Punktem wyjścia do spełnienia celu orientacji jest wiedza o tym, gdzie jesteśmy, aby wiedzieć, dokąd zmierzamy, ale także zrozumienie legendy, symboli, kolorów, linii, skali i, krótko mówiąc, wszystkiego, co jest przedstawione na mapie.

Używanie kompasu

W sytuacji, gdy warunki pogodowe są niekorzystne lub widoczność jest słaba, należy koniecznie znać kluczowe punkty wybranej trasy i zaplanować alternatywny powrót w przypadku konieczności rezygnacji z dalszej wyprawy. I to właśnie wtedy będziemy zmuszeni do korzystania z kompasu, ze wszystkim co się z tym wiąże: zrozumieniem tego narzędzia, aby móc wytyczyć kurs, obliczyć odległości itp.

GPS, wspaniały wynalazek

Tak, GPS to wspaniały wynalazek, ale może stać się pułapką, jeśli nie wiemy, jak go interpretować. W dzisiejszych czasach dzięki Google Maps jest to łatwe. Wystarczy wybrać miejsce docelowe i aplikacja pokazuje trasę do wykonania, ale z dala od dróg i autostrad wskazówki są znacznie bardziej losowe. I choć planowanie tras na szlakach rozwija się, to nie wszędzie jest jeszcze w 100% niezawodne.

Zadbaj o baterię i zasięg

W górach jest mnóstwo urządzeń służących do odnajdywania położenia: GPS, kompasy magnetyczne… A przede wszystkim telefon komórkowy – urządzenie, w którym nigdy nie powinno zabraknąć baterii, dlatego posiadanie zewnętrznej ładowarki lub mini panelu słonecznego podczas górskich wycieczek jest niezbędne.

A to nie wszystko. Trzeba też wziąć pod uwagę zasięg. Czasami w górach sygnał komórkowy jest bardzo słaby, więc pamiętaj, aby pobrać mapy do pamięci podręcznej lub nawet zrobić zrzuty ekranu obszarów, w których zamierzasz się poruszać. Posiadając całą wiedzę z dzisiejszego artykułu polecamy wypad w Tatry. Zobacz, co można tam zwiedzić: https://www.bukowina24.pl/tatry-i-morskie-oko-wspanialy-pomysl-na-wakacyjny-wypad-w-gory