Za Górami

Z miłości do gór.

Najpiękniejsze miasta nad jeziorem, morzem, w górach w Polsce

Walory Polski zna każdy, kto choć raz przyjechał do kraju nad Wisłą. Warto jednak pamiętać, że siła tkwi w geografii i różnorodności. Dlatego warto zastanowić się, jakie są najbardziej kultowe i najlepsze miejsca na wypoczynek nad jeziorem, nad morzem czy w górach w Polsce. Oto subiektywna lista miejsc, które trzeba zobaczyć.

Morze Bałtyckie i Łeba

Dlaczego właśnie Łeba miałaby być najlepszym miastem, w którym można spędzić czas nad polskim morzem? Po prostu – jest najbardziej różnorodna. Wiele miast ma aleje gwiazd, molo, plażę i promenadę. W Łebie nie ma wszystkiego, ale jest coś innego – park narodowy. Dokładniej Słowiński Park Narodowy, miejsce, gdzie niezwykłe okazy zwierząt nie są największą atrakcją. Wakacje nad morzem mogą pozwolić na zobaczenie wybrzeża z góry. Np. z Wydmy Łąckiej, która jest częścią ruchomych wydm Łeby. A z jej szczytu widać nie tylko morze i piękną plażę, ale także trzecie co do wielkości jezioro – Łebsko – oddzielone od morza tylko ciasnym fragmentem lądu. Nie do zapomnienia!

Kraina Tysiąca Jezior i Giżycko

Nieoficjalnie Giżycko jest stolicą polskiego żeglarstwa oraz najważniejszym miastem na Mazurach. Oficjalnie rywalizuje o to miano z Mikołajkami, które z kolei są miejscem związanym z wieloma innymi sportami wodnymi. Jak by nie było, wizyta w Giżycku wszystko wyjaśni. Są tu doskonałe bazy noclegowe, piękne plaże, dwa niezwykłe jeziora – Kisajno i Niegocin oraz zabytki samego miasteczka, czyli klimatyczna architektura oraz leżąca nieopodal Twierdza Boyen z okresu XIX wieku. To wszystko sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a jeśli jeszcze spróbuje świeżych ryb, to już całkowicie zapomni o wszystkim innym i wybierze wakacje na Mazurach. I nie będzie żałował!

Karpacz i najpiękniejsze miasto Sudetów

Karpacz jest niezwykle znany, ale swój urok roztacza nieprzypadkowo. Wakacje w polskich górach to nie tylko Tatry i Zakopane, ale właśnie Sudety i Karpacz. Blisko stąd na Śnieżkę, a więc najwyższy szczyt tych gór, blisko także do parku miniatur, który jest tu niezwykle popularny. Poza tym to także baza wypadowa na doskonałe szlaki po polskich i czeskich Sudetach oraz miasto pełne zabytków, w tym najważniejszego, czyli Świątyni Wang, która jest unikatowym przykładem architektury Wschodu w Polsce i w tej części Europy. Karpacz to miasto, które na pewno kiedyś trzeba odwiedzić.

Zakopane jako stolica zimy

O ile do Karpacza lepiej jechać latem, o tyle Zakopane o wiele lepiej prezentuje się zimą. Przepięknie uśnieżone Krupówki, klimatyczna Gubałówka z widokiem na całe Tatry i miasto oraz Wielka Krokiew przygotowana do zawodów to zupełnie inny klimat niż letnie szlaki i tłumy ludzi. Warto także skorzystać z licznych tras zjazdowych, których w Zakopanym zupełnie nie brakuje.

Polska turystyką stoi

Choć wiele miejsce w Polsce urzeka, wciąż nie potrafimy znaleźć jednego, który wybijałby się poza pozostałe. Warto wspomnieć o trzecim łańcuchu górskim w Polsce, czyli Górach Świętokrzyskich czy innych miastach, które leżą nad niezwykłymi rzekami i wykorzystują ich otoczenie. Wymienione wyżej miejsca to jednak prawdziwe perełki, po których wyborze nigdy się nie zawiedziesz.

Najpiękniejsze szlaki i szczyty Beskidu Żywieckiego