Za Górami

Z miłości do gór.

Szklarska Poręba i jej skarby – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów to jedna z cenniejszych pamiątek, jakimi może nas oczarować Szklarska Poręba. Ta popularna miejscowość turystyczna, chętnie odwiedzana przez turystów planujących wycieczki w Karkonosze, staje się dzięki temu miejscem ciekawym i dla miłośników historii, i dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu literatury.

Dlaczego warto odwiedzić Dom Carla i Gerharta Hauptmannów?

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów to zabytkowy budynek, który zaciekawi nawet nastolatków odwiedzających Karkonosze. Jednak nie tylko ,ponieważ jest to miejsce, z którym wiążą się losy braci Hauptmanów. Carl i Gerhart zamieszkali w Szklarskiej Porębie pod koniec XIX wieku, szybko też związali się z tym rejonem. W dziejach karkonoskich miejscowości szczególną rolę odegrał Gerhart Hauptman, który w 1912 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Miejsca związane z jego postacią są dziś ważnymi celami krajoznawczych wypraw. Turyści chętnie zwiedzają dom noblisty w pobliskim Jagniątkowie, do którego Gerhard przeprowadził się po kilku latach pobytu w Szklarskiej Porębie, zaglądają też do domu w Szklarskiej Porębie, w którym Carl (biolog, poeta i dramatopisarz) mieszkał aż do swej śmierci.

W swych dziejach dom ten pełnił różne role. Mieściły się tu mieszkania komunalne oraz ośrodek wypoczynkowy, służył on również jako Dom Pracy Twórczej Związku Literatów Polskich. Dziś znany jest jako Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – oddział Muzeum Karkonoskiego. Skupiono się tu przede wszystkim na losach i twórczości braci Hauptmannów, nie zabrakło jednak miejsca na zagadnienia związane bezpośrednio z Karkonoszami. Dzięki temu wizyta w muzeum dla każdego może się stać ciekawym doświadczeniem oraz wspaniałym wprowadzeniem do dalszej wycieczki po Karkonoszach.