Za Górami

Z miłości do gór.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wspinaczce na Mount Everest

Żmudny trening i dziesiątki tysięcy dolarów to tylko niektóre z rzeczy, których potrzebują poszukiwacze przygód, aby zdobyć Mount Everest. Każdego roku setki ludzi z całego świata wyruszają w Himalaje, marząc o zdobyciu szczytu Everestu. Spędzają tygodnie na kompletowaniu sprzętu, dostosowywaniu się do wysokości i po prostu czekaniu na dobrą pogodę. Oto co musisz wiedzieć, jeśli myślisz o wspinaczce na Everest.

Kiedy jest najlepszy czas na wspinaczkę na Everest?

Większość alpinistów próbuje zdobyć najwyższy szczyt świata w maju. Istnieje krótki okres czasu, zwykle po 15 maja, kiedy temperatury są cieplejsze i wiatr mniejszy. Jest to również okres tuż przed porą monsunową. Wspinacze zazwyczaj starają się unikać odwiedzania rejonu Everestu, gdy występują częste opady deszczu, ponieważ mogą one sprawić, że szlaki staną się śliskie i niebezpieczne.

Gdzie zaczyna się podróż?

Mount Everest znajduje się tuż przy granicy Nepalu i Tybetu. Istnieje wiele możliwych tras, ale większość eksploratorów Everestu wybiera dwie: trasę południową w Nepalu i trasę północną w Tybecie. Większość przewodników działa w Nepalu, ponieważ wspinaczka w Tybecie stała się w ostatnich latach droższa i bardziej regulowana. Wspinacze na trasie południowej przylatują do stolicy Nepalu, Katmandu, następnie podróżują do wioski Lukla, gdzie rozpoczynają trekking do obozu bazowego Everestu.

Jak długo trwa wspinaczka na Mount Everest?

Wejście na Mount Everest zajmuje około dwóch miesięcy. Wspinacze, wraz z członkami personelu i przewodnikami spędzają prawie dwa tygodnie na trekkingu, aby dostać się do obozu bazowego Everestu, który znajduje się na wysokości około 5.200 metrów.

Następnie spędzają około dwóch tygodni, dostosowując się do wysokości i czekając na dobre warunki pogodowe, po czym kontynuują podróż przez kolejne cztery dni, docierając do innych obozów i wreszcie wchodząc na szczyt.

Większość wspinaczy czeka miesiące, a nawet lata, zanim w ogóle pomyśli o zdobyciu Himalajów. Przewodnicy zabierają na Everest tylko tych wspinaczy, którym udało się zdobyć jeden, lub dwa trudne szczyty. Z czego to wynika? Wysokie szczyty są bardzo wymagającym środowiskiem, z czego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, o czym świadczą statystyki GOPR, nawet w naszych polskich, mniej wymagających górach.

Ile to kosztuje?

Wejście na Everest może być droższe niż kupno nowego samochodu. Wspinacze mogą płacić od 35 000 do ponad 100 000 dolarów.

Koszt obejmuje 11.000 dolarów za pozwolenie na wspinaczkę od rządu nepalskiego lub tybetańskiego, tlen w butlach i sprzęt wysokogórski, w tym namioty, śpiwory i buty. Koszt obejmuje również opiekę medyczną, wyżywienie i wsparcie dla przewodników Szerpów oraz tlen w butlach, który jest obowiązkowy dla wszystkich zagranicznych wspinaczy.