Za Górami

Z miłości do gór.

Kasyna w okolicy Tatr. Przegląd

Tatry są miejscem wypoczynku nie tylko Polaków, lecz również dużej grupy turystów z zagranicy. To przepiękne pasmo górskie oferuje szerokie spektrum atrakcji, gdzie zdecydowanie znajdziemy coś dla siebie. Myśląc czasami o wakacjach z dreszczykiem emocji poza granicami naszego Państwa, słyszy się o kasynach, miastach, które nie śpią w nocy i oferują różnorodną gamę gier i zabaw. Niewielu zdaje sobie sprawę, że w naszym kraju również można się spotkać z grami pieniężnymi. Oczywiście mogą przyjmować inną formę, lecz nie zmienia to faktu, że mogą zapewnić nam niezapomniane doświadczenia. Dodatkowo myśląc o idealnych wakacjach, gdzie możemy spotkać się z przepięknymi widokami i zaznać nieprzemijających wspomnień.

Hazard i kasyna- co o nich wiemy?

Hazard jest obecnie legalną formą rozrywki na całym świecie i oferuję różnego rodzaju gry, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że hazard nie odnosi się jedynie do kasyn, lecz do wszelkiego rodzaju gier pieniężnych takich jak zdrapki, losy, konkursy SMS-owe, gry liczbowe, zakłady bukmacherskie, automaty do gier itd. Najbardziej rozpowszechniona gra hazardowa w Polsce według CBOS, to gry Totalizatora Sportowego (27,4%). Wśród badanych potwierdzono, że częstotliwość gry na automatach spadła najbardziej. Może to być wynikiem zmian ustawowych lub niską szansą wygranej zadowalającej sumy pieniężnej. 

Stwierdzenie, że w Polsce mamy bardzo małą ilość kasyn w przeciwieństwie do reszty świata jest błędne, ponieważ ludzie nie zdają sobie sprawy, że kasyna są to lokale rozrywkowe przeznaczone do uprawiania gier hazardowych (Zakłady bukmacherskie, salony gier na automatach, lotto itd.). Pomimo tego można powiedzieć, że tego rodzaju miejsca są pochodnymi kasyn. Warto sobie zadać pytanie- skąd się wziął hazard i jakie były jego początki? Jest to niezbędne do zaznajomienia się z teraźniejszymi kasynami i grami pieniężnymi.  Hazard pochodzi z języka arabskiego „az-zahr”, co znaczy „kostka” lub „gra w kości”, natomiast angielskie słowo „hazard” oznacza „ryzyko”. 

Gry hazardowe były obecne we wszystkich starożytnych cywilizacjach. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z Chin, gdzie grano o wartościowe przedmioty i niewolników już około 2300 lat p.n.e., a w Tebach około 1500 lat p.n.e. Znane do dziś gry w karty trafiły do Europy w XIII wieku, gdzie dodano figury odnoszące się do konkretnych postaci: król, dama, walet i joker. Natomiast oczko i poker zostały wynalezione w Chinach. Nawet w religii możemy znaleźć dowody na pierwsze zapiski hazardu, gdzie w starożytnych inskrypcjach w piramidzie Cheopsa lub w Biblii, rzymscy żołnierze grali o szaty konającego na krzyżu Chrystusa. Kołem zamachowym hazardu były Stany zjednoczone, gdzie od czasów nowożytnych aż do obecnych, stoją w czołówce światowej. Jak to wygląda w Polsce? W naszym kraju prowadzenie działalności hazardowej reguluje ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku, gdzie został stworzony zbiór dozwolonych gier pieniężnych:

  • gry liczbowe,
  • jackpot,
  • gry cylindryczne (np. ruletka),
  • loterie pieniężne,
  • loterie promocyjne,
  • loterie fantowe,
  • gra telebingo,
  • gry w karty (poker, baccarat lub blackjack),
  • gra w kości,
  • gra bingo,
  • loterie audiotekstowe,
  • totalizatory,
  • bukmacherstwo,
  • gry na automatach.

Liczba dostępnych gier hazardowych nie jest mała, więc czemu jest ich tak mało? Ustawa z dnia 12 czerwca 2015 roku mówi w skrócie, że jest możliwe prowadzenie jednego kasyna w miejscowościach liczących do 250 tysięcy mieszkańców, a każde kolejne 250 tysięcy mieszkańców zwiększa liczbę możliwych kasyn o jedno. Tak więc ich ilość jest znacznie ograniczona i warto dowiedzieć się najpierw gdzie szukać możliwej rozrywki w formie hazardu.

Atrakcje w okolicy Tatr a hazard

Tatry są klejnotem wypoczynkowym w naszym Państwie. Oferują liczne atrakcje rozrywkowe i rekreacyjne, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Poza szerokim wachlarzem uciech, grzechem byłoby nie wspomnieć o umiłowanych przez wielu widokach, jakie oferuję nasze pasmo górskie. Tatry są wyjątkowym pasmem w Europie, ponieważ jest najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat, co sprawia, że nie znajdziemy bardziej niezapomnianych szczytów górskich między Alpami a Uralem i Kaukazem. Tatry są objęte ochroną dzięki Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu oraz przynależności do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Powierzchnia tych pięknych gór wynosi 785 km2, z czego 22,3% leży w Polsce, natomiast 77,7% na terytorium Słowacji. 

Długość tego pięknego pasma górskiego mierzona jest od południowo-zachodnich podnóży Ostrego Wierchu Kwaczańskiego do wschodnich podnóży Kobylego Wierchu. Warto też wspomnieć o podziale Tatr i najwyższych szczytach:

  • Tatry zachodnie- Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.).
  • Tatry wschodnie- które dzielimy na Tatry Wysokie (Rysy 2499 m n.p.m.) oraz Tatry Bielskie znajdujące się na terenie Słowacji (Hawrań 2152 m n.p.m).

Oczywiście szczyty nie są jedyną atrakcją naszego pasma górskiego. Tatrzańskie widoki ubarwiają liczne przełęcze, jaskinie oraz doliny, gdzie możemy spotkać wiele zbiorników wodnych i źródeł rzek. Co możemy znaleźć poza piękną panoramą polskich gór? Zaczynając od samych Tatr, możemy wspomnieć o szlakach górskich i schroniskach. Podróżując szlakami, możemy napotkać się na bujną faunę roślinną, jaskinie (Mroźna, Mylna itd.), wodospady (słynne Wodogrzmoty), jeziora (Morskie oko, Czarny Star itd.) oraz schroniska (Dolina pięciu stawów itd.). 

Zdecydowanie jest to wędrówka zapadająca w pamięć na całe życie i warta odbycia. Warto wspomnieć o innego rodzaju rozrywkach. Mogą przyjmować charakter wypoczynkowy lub aktywny. Tatry posiadają wiele kurortów wypoczynkowych i uzdrowiskowych. Możemy tam znaleźć sauny, masaże, restauracje, baseny lub przedstawienia góralskie, które zapewnią wakacje, na które każdy z nas zasługuje. Do bardziej aktywnych atrakcji możemy zaliczyć kolejki górskie, wycieczki, wspinaczki, eksploracje jaskiń, przejażdzkę quadem lub rowerem, narciarstwo, saneczkarstwo, trampoliny, Aqua Parki i wiele innych. Do wszystkich tych rozrywek warto dodać gry hazardowe. Tatry dają nam możliwość spędzenia czasu w taki sposób, jaki sobie wymarzymy. Można się tam spotkać z salonami gier automatów, zakładami bukmacherskimi, grami karcianymi oraz loteriami.

Gry hazardowe w okolicy Tatr

Ustawa z 2014 roku bardzo ogranicza działalność lokali hazardowych w całej Polsce. Pomimo tego w 2016 roku w Zakopanem działało aż 47 salonów. Większość z nich była nielegalnymi działalnościami takie jak „Hot Pot”, „Jack Pot” i bardzo popularne „7777”. Przed skorzystaniem z kasyn powinniśmy rozeznać się czy wybrany przez nas lokal jest zgodny z przepisami prawnymi. Jeśli chodzi o salony gier to jednym z najpopularniejszych w okolicy Tatr, jest Game Planet, możemy tam znaleźć stoły bilardowe, różnego rodzaju gry zręcznościowe, automaty i symulatory. W lokalu panuje zasada zdobywania biletów tzw. system Redemption. Polega to na tym, że podczas gry jesteśmy w stanie wygrywać bilety, które później wymieniamy na nagrody. 

Salony gier należą do najmniej szkodliwych pieniężnie i są w stanie zapewnić większości z nas wystarczająco dużo rozrywki i dreszczyku emocji. Jeśli szukamy lokali hazardowych, gdzie moglibyśmy wygrać większe sumy pieniężne, to warto wspomnieć o zakładach bukmacherskich lub loteriach stacjonarnych. W takich miejscach będziemy w stanie postawić większe sumy pieniędzy z nadzieją pomnożenia swojego majątku. Poza tym panuje tam większa losowość, a co za tym idzie dla niektórych większy zastrzyk adrenaliny z gry. Nie podlega wątpliwości, że korzystanie z lokali hazardowych lub kasyn wymaga wcześniejszego sprawdzenia takich miejsc. Pomimo tego na pewno znajdziemy coś dla siebie i będziemy w stanie zaznać niezapomnianego dreszczyku emocji z samej gry.

Albo zawsze możemy wybrać kasyna internetowe i uprawiać hazard na naszym urządzeniu mobilnym. Z tysiącami gier hazardowych i świetnymi bonusami, jak choćby free spiny bez depozytu, kasyno online może być znakomitą alternatywą dla kasyn stacjonarnych.