Beskidy obfitują w malownicze polany, widokowe szczyty i przytulne schroniska. Powoduje to, że niełatwo wybrać te najlepsze, a wybór ten zawsze będzie maiła charakter subiektywny. Niemniej jednak istnieją szlaki i szczyty, które są szeroko uznawane za wybitnie piękne. Poniżej wybór czterech pięknych szlaków i szczytów Beskidu Żywieckiego.
1. Pasmo Redykalnego Wierchu i Rysianki
Pasmo przez wielu uważane za najpiękniejszy szlak w Beskidzie Żywieckim. Szczególnym uznaniem cieszy się odcinek żółtego szlaku od Redykalnego Wierchu po Rysiankę. To stosunkowo krótki odcinek (nie śpiesząc się przejdziemy go w mniej, niż 2 godziny). Cechą szczególną tego szlaku jest mnogość polan, z których rozpościerają się cudowne widoki. Zaczynają się one już od Redykalnego Wierchu, poniżej którego rozciąga się Hala Redykalna z widokiem na Tatry. Piękne panoramy Beskidu Żywieckiego, Tatr oraz dalszych pasm górskich towarzyszą nam przez cały szlak na Hali Bacmańskiej, Bieguńskiej, Lipowskiej i Rysianka. Lasem przebywamy tylko niewielki fragment trasy. Na szlaku nie brak podejść, nie ma jednak znaczących przewyższeń, co tylko czyni wędrówkę jeszcze przyjemniejszą.
Wytyczenie pętli zawierającej w sobie opisywany odcinek nie jest trudne. Wyruszyć można na przykład z Żabnicy Skałki. Pamiętać jednak należy, że to dość długa trasa. Warto rozważyć rozbicie jej na dwa dni. W okolicy nie brak schronisk. Pięknie położone obiekty znajdują się na Hali Lipowskiej i Hali Rysianka. Malowniczo położone jest również Schronisko na Hali Boraczej, która tylko nieznacznie ustępuje widokami innym, wspomnianym wcześniej halom. Wszystkie te obiekty cieszą się dobrą opinią wśród turystów.
Pasmo Redykalnego Wierchu i Rysianki nie należy do najbardziej znanych miejsc w Beskidzie Żywieckim (może poza całkiem popularną Rysianką), ale z pewnością jest warte odwiedzenia. Będzie to wyprawa dość ambitna, ale piękne panoramy wynagrodzą z nawiązką trudy wędrówki.
2. Wielka Rycerzowa i Muńcuł
Wielka Rycerzowa to z kolei przykład wycieczki lekkiej, łatwej i przyjemnej, którą nawet mało wprawni turyści bez trudu zrealizują w jeden dzień. Na wycieczkę wystarczą ok. 4 godziny, ale warto dać sobie więcej czasu na podziwianie widoków z Hali Rycerzowej. Bardziej ambitni mogą wydłużyć wycieczkę i odwiedzić pobliski Muńcuł.
Hala Rycerzowa i Muńcolska różnią się od siebie. Rozleglejsze panoramy oferuje Hala Rycerzowa. Ponadto znajduje się tu bardzo lubiane schronisko – Bacówka na Rycerzowej. To świetne miejsce na odpoczynek i posiłek (w schronisku działa bufet). Hala Muńcolska z kolei jest nieco na uboczu i urzeka ciszą, spokojem, a także wspaniałymi widokami. Co więcej wędrując z Rycerzowej na Muńcuł, przejdziemy po drodze wzdłuż Rezerwatu Muńcuł. Warto przejść tę trasę zwłaszcza wczesną wiosną, gdy w leśnym runie masowo kwitną przebiśniegi.
Rycerzowa to doskonała propozycja dla mniej wprawnych turystów. Ci, którzy po zdobyciu samej Rycerzowej będą czuli niedosyt mogą się wybrać również na Muńcuł. Dobrą bazą wypadową na tutejsze szlaki jest niewielka wieś Soblówka. Korzystniej dotrzeć tu jednak samochodem – dojazd komunikacją zbiorową jest możliwy, ale dość czasochłonny.
3. Babia Góra
Królowej Beskidów nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. To najwyższy szczyt Polski zlokalizowany poza Tatrami. Jego zdobycie jest stosunkowo łatwe, choć trzeba pokonać spore przewyższenie. Najpopularniejsze szlaki prowadzą z Przełęczy Krowiarki w Zawoi i to faktycznie najlepsze miejsce na rozpoczęcie wycieczki.
Większość turystów wybiera szlak czerwony. Dość szybko zdobywa on wysokość i już od Sokolicy możemy podziwiać piękne panoramy. Sama Sokolica to dogodny punkt widokowy na majestatyczny masyw Babiej Góry. Jego ogrom robi tutaj wrażenie. Od Sokolicy piękne panoramy towarzyszą nam już niemal bez przerwy. Rozciąga się tu pasmo kosodrzewiny – niskich sosen, które często odsłaniają widok na okolicę. Doskonale widać stąd całe pasmo Tatr, a oprócz polskich krajobrazów możemy podziwiać także Słowację. Szczególnie malowniczo przestawia się Jezioro Orawskie.
Ze szczytu Babiej Góry (Diablaka) mamy doskonały widok właściwie na każdą stronę. Należy być jednak ostrożnym. Nie bez powodu Babią Górę zwie się Królową Niepogody. Warunki potrafią się tu zmienić bardzo szybko. Nawet jeśli podejście zaczynamy w letnim upale, na szczycie nieraz przydaje się kurtka. Pamiętajmy o tym.
Wracając, warto wstąpić na odpoczynek do Schroniska na Markowych Szczawinach i wrócić niemal płaskim Górnym Płajem (niebieski szlak). Widokowo nie ma on wiele do zaoferowania, ale pozwala podziwiać piękno babiogórskiego lasu. Przy szlaku znajduje się też malowniczo położony Mokry Stawek.
Zaprawieni w bojach turyści mogą spróbować zdobycia Diablaka Percią Akademików (szlak żółty), która jest już szlakiem trudniejszym, stromym, charakterem zbliżonym do szlaków tatrzańskich. Pamiętajmy, że jest to szlak jednostronny – wolno nim jedynie wchodzić. Jest do tego zamykany zimą.
Wspinaczka na Babią Górę nie jest trudna, czy skomplikowana, ale może zmęczyć. I pamiętajmy, by przygotować się na zmienne warunki pogodowe.
4. Pilsko
Choć jest mekką narciarzy, Pilsko w oczach pieszych turystów pozostaje nieco w cieku Babiej Góry. Jest od niej nieco niższe. Warto przy tym nadmienić, że w granicach Polski znajduje się wierzchołek zwany Górą Pięciu Koców, a właściwy szczyt Pilska ulokowany jest już po słowackiej stronie. Przejście granicy nie stanowi obecnie jednak żadnego problemu.
Co ma do zaoferowania Pilsko? Podobnie, jak Babia Góra – spektakularne, rozległe panoramy. Stąd również dostrzeżemy Tatry. Górne partie masywu Pilska są praktycznie pozbawione drzew, porośnięte co najwyżej kosodrzewiną, nic więc nie ogranicza widoczności.
Pilsko jest też stosunkowo łatwą do zdobycia górą. Od położonego w dolinie Korbielowa droga na szczyt jest dość krótka, choć podejście może zmęczyć z uwagi na duże przewyższenie. Najpopularniejsze są szalki żółty i zielony, wchodzące na Halę Kamieniańską i Miziową. Znajduje się tu duże schronisko. Od niego na szczyt prowadzi szlak czarny – szybszy i bardziej stromy oraz żółty – częściowo przez las, nieco łagodniejszy. Warto sprawdzić oba, zwłaszcza omijany zwykle żółty, jako że lasy pod Pilskiem zachowały sporo ze swego pierwotnego charakteru i prezentują się okazale.
Na szczycie Pilska czekają na nas piękne widoki, krzyż i polowy ołtarz.
Beskid Żywiecki obfituje w malownicze szlaki i piękne polany, z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Warto poświęcić temu kawałkowi Beskidów nieco czasu i poszukać własnego, ulubionego miejsca.
Jaki jest najwyzszy szczyt beskidu i ile ma metrów?