Za Górami

Z miłości do gór.

Tatrzańskie szczyty: Sławkowski Szczyt

Sławkowski Szczyt (2452 m.n.p.m.) to trzynasty najwyższy szczyt w Tatrach Wysokich oraz drugi co do wysokości spośród tych, na który wiedzie znakowany szlak turystyczny. Położony jest w całości po stronie słowackiej. Góruje nad miejscowością Stary Smokowiec, która jest obecnie częścią górskiego miasta Wysokie Tatry.

Szlak na Sławkowski Szczyt

Na Sławkowski Szczyt poprowadzony jest jeden szlak turystyczny, znakowany na niebiesko, pojawia się więc konieczność wracania tą samą drogą, z której się przybyło. Rozpoczyna się on w miejscowości Stary Smokowiec na wysokości ok. 1020 m.n.p.m. Szlak liczy sobie 7 kilometrów długości – na tym stosunkowo niewielkim dystansie należy pokonać jednak aż 1400 metrów różnicy wysokości. Cała wyprawa na szczyt, w zależności od kondycji wspinacza, zajmie od trzech do pięciu godzin. Osoby prowadzące osiadły tryb życiu i nieposiadające dobrej kondycji mogą mieć duży problem z osiągnięciem wierzchołka Sławkowskiego Szczytu. Warto jednak powiedzieć, że technicznie szlak jest wyjątkowo prosty, zwłaszcza jak na warunki panujące w Tatrach Wysokich. Na trasie nie znajdziemy wymagających i skalistych podejść, nie ma też ułatwień w postaci łańcuchów czy klamer. Szczyt będzie więc odpowiednim miejscem wycieczkowym dla osób, które nie czują się pewnie wśród wymagających, ostrych grani, natomiast mają ochotę zobaczyć świat z wysokości ponad 2400 metrów n.p.m.

Sławkowski Szczyt – piękne panoramy!

Ze Sławkowskiego Szczytu roztacza się piękna panorama widokowa na otaczający górę teren. Na południu zaobserwować można rozmaite miejscowości wchodzące w skład miasta Wysokie Tatry, położony nieco dalej Poprad, a także majaczące szczyty wchodzące w skład pasma Niżne Tatry. Ze Sławkowskiego Szczytu roztacza się jednak przede wszystkim cudowna panorama na pobliskie wierzchołki tatrzańskie: szczególnie imponująco prezentuje się pobliska Łomnica (2634 m.n.p.m.), Durny Szczyt (2621 m.n.p.m.) czy Lodowy Szczyt (2621 m.n.p.m.). Przy dobrej pogodzie uważny obserwator dostrzeże także polską część Tatr, na czele z Rysami (2503 m.n.p.m.) oraz najwyższy szczyt Karpat, Gerlach (2655 m.n.p.m.).

Jak dojechać do Starego Smokowca?

Stary Smokowiec jest jednym z najpopularniejszych górskich kurortów w Tatrach Słowackich. Położony jest on bezpośrednio pod Sławkowskim Szczytem, z miejscowości roztacza się też widok na wiele innych dwutysięczników. Dojechać można tam samochodem (wówczas należy liczyć się z opłatą parkingową wynoszącą kilka euro) czy też pociągiem. Polscy turyści docierają w to miejsce również autobusem dzięki połączeniu z tą miejscowością Zakopanego. Nawet decydując się na urlop po polskiej stronie Tatr, można pozwolić sobie więc na dojechanie na jednodniową włóczęgo u naszych południowych sąsiadów. Pamiętaj aby przed wyjściem w góry sprawdzić komunikaty pogodowe np. na stronie topr.pl i poinformowanie bliskich o swoich planach i godzinie pójścia w góry.

Tatrzańskie szczyty: Sławkowski Szczyt